Опис
Ще з давніх-давен прополіс відомий як лікувальний засіб. Сильний лікувальний ефект прополісу з'являється з кожним роком. Він має гарну антисептичну, регенеруючу, протибактерійну властивість. Тому медицина використовує такі біологічні та фармакологічні дії прополісу: бактерицидну, бактеріостатичну, антивірусну, фунгіцидну, фунгістатичну, тантифлогістичну, протитоксичну, дерматопластичну, місцевоанестезуючу. Народна медицина широко користується цим чудотворним продуктом бджільництва.
Прополісом лікують усі нашкірні захворювання, прості рани та рани довгонезаживаючі, виразки нашкірні, виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, гінекологічні захворювання запального характеру, гемморою, нежить, грип, неврити, радикуліти, туберкульоз легень (за 4-10).
Прополіс, як зазначалося вище, має високу антимікробну дію, перешкоджає розвитку гнильних процесів, сприяє загибелі мікробів. Завдяки цим властивостям він давно має широке застосування в медицині при лікуванні шкірних захворювань, туберкульозу у вигляді прополісної мазі або спиртового розчину. Застосовується він і у ветеринарії при лікуванні сільськогосподарських тварин, крім того має ряд технічних застосувань, особливо в лакофарбовій промисловості для виготовлення лаків, якими покривають поверхню струнних музичних інструментів та дерев'яного посуду (чашки, миски, ложки), знаходить застосування і при виготовленні пластмас. зокрема, грамофонних платівок.
При зниженні температури (нижче за нуль) прополіс стає надзвичайно крихким твердне, як каніфоль. Температура плавлення 65 градусів, повністю розчиняється в ефірі та слабко в спирті.
Натуральний прополіс застосовується у лікуванні та профілактиці різних захворювань. Наприклад:
- для ліквідації мозолів: коржики з прополісу (чистого), завбільшки з горох, накладають мозоль, забинтовують. Через 3 доби знімають разом із маззю та мозоль зрізають.
- при грипі та ангіні, як при захворюваннях, так і профілактично, шматочок прополісу завбільшки з 1-2 горошини треба тримати в роті, зрідка перекидаючи язиком з одного боку на інший, на ніч закласти за щоку. Тримати добу;
- при зубному болю: тримати шматочок прополісу завбільшки з 1-2 горошини біля кореня хворого зуба.
Препарати прополісу вбивають збудника туберкульозу, дифтерії, сифілісу, патогенних грибків, стрептококів, стафілококів, лептоспірозу та ін.
Спиртовий розчин прополісу застосовується для знеболювання з появою чутливості дентину, при оголенні шийки зубів, втиранням препарату ватним тампоном протягом декількох хвилин.
Препарати прополісу застосовують у комплексній терапії пародонтозу, при видаленні зубного каменю, кюретаку ясенних кишень. Знеболювальна дія триває 10-15 хвилин. Ускладнень не буває. Доцент Карімов пише: "Прополіс, або бджолиний клей, широко використовується в медицині і є абсолютно нешкідливим для організму людини. При застосуванні хворими на прополісне масло всередину відзначається настання гарного самопочуття, добрий настрій, прекрасний сон, хороший апетит."